PKB jest od lat 30-tych dwudziestego wieku najważniejszym, syntetycznym wskaźnikiem poziomu zamożności, którego żaden wynalazek nie zastąpił, a żadna krytyka nie wyrugowała z użycia. Nie znaczy to jednak, że oceniając stan gospodarki i społeczeństwa mamy ignorować bardzo ważne "wektory" rozwojowe składające się z szeregu pojedynczych wskaźników.
Eurostat opublikował właśnie dokument pod tytułem Social inclusion statistics, czyli mniej więcej Statystyki włączenia społecznego, a może lepiej partycypacji społecznej. Mówi o kluczowych aspektach materialnej i społecznej pozycji społeczeństw unijnych, prowadzi też do szczegółowych analiz, m.in.danych statystycznych w arkuszu.
Warto wiedzieć, że jest, gdyby ktoś potrzebował twardych faktów do dyskusji i do dalszych analiz, np. na studiach.
Znamienny fragment:
In 2011 there were 119.568 million people in the EU-27, equivalent to 24.2 % of the entire population, who lived in households facing poverty or social exclusion.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Social_inclusion_statistics
Wg tabeli 1, w latach 2006-2011 odsetek osób zagrożonych w Polsce ubóstwem lub społecznym wykluczeniem spadł z 39,5 do 27,2%. W liczbach absolutnych - z 14,9 do 10,2 mln. W EU-27, z 25,2 do 24,2%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jak chcesz, to skomentuj